Zarząd Dróg Wojewódzich w Krakowie, ul.Głowackiego 56, 30-085 Kraków
A A A

UWAGA - Droga wojewódzka nr 968 na odcinku  060 km 10+200 (m. Lubomierz)  - odc. 070 km 3+200 most (m. Kamienica) przywrócona przejezdność dla pojazdów do 15 ton. 

kliknij aby zobaczyć szczegóły

Dzięki środkom z Unii Europejskiej za niespełna dwa lata Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu zmieni się nie do poznania. Dofinansowanie w wysokości 39 mln zł przekazane przez samorząd województwa pozwoli na budowę nowego pawilonu i gruntowną modernizację 4 pozostałych budynków sądeckiej placówki. A to nie jedyne dobre wiadomości dla mieszkańców subregionu. Do końca przyszłego roku poznamy dokładny przebieg połączenia DK nr 87 z DW nr 969. Budowa 3 km drogi oraz mostu na Dunajcu będzie kosztować łącznie 60 mln zł.

Nowoczesny sprzęt medyczny i usługi na najwyższym poziomie

Przed nami szereg kluczowych inwestycji, jakie uda nam się zrealizować w najbliższych latach na Sądecczyźnie. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel łącznie 256 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Stawiamy przede wszystkim na to, co jest dla Małopolan najważniejsze, czyli podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz łatwiejszy dostęp do specjalistów i zabiegów medycznych. Nie zabraknie także pieniędzy na budowę i modernizację dróg oraz szeroko pojętą rewitalizację obszarów miejskich i wiejskich - mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Ponad 39 mln zł wsparcia od samorządu województwa pozwoli na budowę nowoczesnego pawilonu, do którego zostaną przeniesione oddziały: ginekologiczno-położniczy, ginekologii onkologicznej oraz neonatologii. Co ważne, w budynku znajdą się dwie izby przyjęć - pierwsza dla przypadków pilnych np. dzieci przywożonych przez kartkę czy kobiet do porodu, druga dla przyjęć planowanych. Dostosowując pomieszczenia do obowiązujących wymogów w izbie przyjęć znajdzie się także izolatka dla pacjentek zakaźnych oraz gabinet zabiegowy. W projekcie nowego budynku zostały przewidziane także pomieszczenia, których w obecnym pawilonie nie ma – powstanie m.in. specjalnie wydzielona część dla „rodziców po stracie” wraz z pomieszczeniami sanitarnymi i gabinetem zabiegowym oraz tzw. „pokój rozmów trudnych”, gdzie pacjentki będą mogły porozmawiać z psychologiem lub np. spotkać się z księdzem. Dodatkowo przy każdym oddziale znajdą się osobne pokoje odwiedzin zapewniające pacjentom i ich gościom komfort i dyskrecję.

Zdecydowaną zmianę odczują młode mamy, które jeszcze przed porodem będą mogły skorzystać z zajęć oferowanych w ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia, a bezpośrednio po przyjściu na świat dziecka, wraz z noworodkiem trafią do jednej ze specjalnie przygotowanych sal. W każdym z tych pokojów znajdzie się miejsce dla maksymalnie dwóch mam i noworodków.

W ramach zmian, w istniejących budynkach szpitala, zostaną utworzone dwa nowe oddziały: geriatryczny oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej. Zaplanowano także budowę nowej kotłowni oraz przebudowę obecnych oddziałów: pulmonologicznego, otolaryngologicznego, chorób wewnętrznych, chirurgii dziecięcej, pediatrycznego, psychiatrycznego oraz poradni specjalistycznych. Rozbudowany zostanie również ośrodek onkologiczny, dodatkowo połączony estakadą z nowym pawilonem ginekologiczno-położniczym. Co ważne, wszystkie budynki oraz parkingi zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dofinansowanie pozwoli także na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Jego koszt wyniesie ponad 4 mln zł. Cała inwestycja zostanie ukończona we wrześniu 2020 roku i łącznie będzie kosztować ponad 49,2 mln zł.

Transportowa rewolucja na małopolskich droga trwa

Ale to nie jedyne dobre wiadomości dla mieszkańców subregionu sądeckiego. Rozstrzygnięto właśnie przetarg na wielowariantową koncepcję budowy połączenia drogi krajowej nr 87 z drogą wojewódzką nr 969 w Nowym Sączu. Dzięki temu już pod koniec przyszłego roku poznamy dokładny przebieg 3-kilometrowej trasy, która połączy drogę krajową nr 87 z obwodnicą Podegrodzia oraz miejscem budowy 700 metrowego mostu na Dunajcu.

To niezwykle ważna, ale i trudna inwestycja, dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy na jej budowę aż 60 mln zł. Zanim jednak na drogi wyjadą buldożery i rozpoczną się prace budowlane, musimy rozważyć wszystkie możliwe warianty poprowadzenia trasy i oczywiście wybrać ten najlepszy - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

- Opracowywana koncepcja względni wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz wskaże wariant najkorzystniejszy pod względem społecznym, środowiskowym, technicznym, ekonomicznym i funkcjonalnym - dodał członek zarządu.

Budowa nowego połączenia udrożni ruch z ul. Węgierskiej i skieruje go w kierunku zrealizowanej przez powiat nowosądecki obwodnicy zachodniej miasta, a następnie do drogi wojewódzkiej nr 969. Dzięki temu zdecydowanie zmniejszy się ilość samochodów przejeżdżających przez centrum stolicy subregionu.

Wielowariantową koncepcję powstania trasy przygotowuje konsorcjum firm: EKKOM Sp. z o.o. i pracownia projektowa MOSTOPOL Sp. z o.o. Koszty opracowania (prawie 800 tys. zł) pokryją wspólnie: Województwo Małopolskie, miasto Nowy Sącz, powiat nowosądecki oraz gminy Chełmiec i Podegrodzie.

źródło: www.malopolska.pl