Drukuj

To dobra wiadomość dla kierowców podróżujących drogą wojewódzką nr 984 z Małopolski na Podkarpacie i z powrotem. Po dwóch latach utrudnień, związanych z gruntowną modernizacją 9-kilometrowego fragmentu trasy na odcinku Lisia Góra – Nowa Jastrząbka, droga jest już całkowicie przejezdna. Inwestycja kosztowała niemal 15 mln zł, z czego 12,6 mln zł stanowiły środki z RPO, natomiast 2 mln zł pochodziły z budżetu województwa małopolskiego. W uroczystym i oficjalnym otwarciu drogi uczestniczył wicemarszałek Stanisław Sorys.

Poprawa infrastruktury drogowej to jeden z najważniejszych priorytetów władz województwa. Od lat konsekwentnie realizujemy największy w historii plan budowy dróg. W latach 2014-2018 na wszystkie inwestycje drogowe przekazaliśmy łącznie ponad 1,6 mld zł. Na naszym koncie jest już ponad 250 km wyremontowanych dróg wojewódzkich, a także kilkanaście obwodnic. Do wybudowanych w ciągu ostatnich kilku lat 15 obwodnic w naszym regionie – m.in. Chrzanowa, Olkusza, Wojnicza, Skawiny, Podegrodzia czy Dobczyc – cały czas dołączają kolejne. Tylko w tym roku otworzyliśmy obwodnicę Skały, Oświęcimia, a niedawno także Gdowa. Gotowa jest już także obwodnica Miechowa, którą mam nadzieję niebawem przejadą pierwsi kierowcy - mówi marszałek Jacek Krupa.

Droga wojewódzka nr 984 była uważana za jedną z najgorszych w powiecie tarnowskim. Dziś podróż tym 9-kilometrowym fragmentem na odcinku Lisia Góra – Stare Żukowice – Nowe Żukowice – Nowa Jastrząbka to czysta przyjemność. Trasa, którą każdego dnia przemierza tysiące kierowców, została bowiem kompleksowo przebudowana.

Doskonale pamiętamy, jak wyglądała ta droga przed modernizacją. Dziś po dwóch latach utrudnień, związanych z remontem, w końcu przejazd tą trasą odbywa się płynnie i w komfortowych warunkach. Teraz mieszkańcy i podróżni będą mieć spokój na kilka dobrych lat. Ta inwestycja, tak jak wiele innych przeprowadzonych w całym regionie, nie byłaby możliwa gdyby nie środki unijne. W tym roku na drogi wojewódzkie chcemy przeznaczyć ponad 460 mln zł - dodaje wicemarszałek Stanisław Sorys.

W ramach inwestycji gruntownie przebudowano jednojezdniową, dwupasową drogę, wzmocniono ją, poszerzono, a także całkowicie wymieniono nawierzchnię. W ramach inwestycji przebudowano również skrzyżowania DW 984 z drogami bocznymi, a także wyremontowano przepusty drogowe, przebudowano zjazdy oraz odwodniono jezdnię. Wzdłuż drogi powstały natomiast pobocza, nowe chodniki, zatoki autobusowe wraz z przystankami, a także nowe oświetlenie.

Oddana do użytku droga zdecydowanie poprawi komfort podróży kierowców przemieszczających się między dwoma województwami Małopolską i Podkarpaciem. Ponadto sprawi, że na tej trasie będzie bezpieczniej niż dotychczas. Co więcej, inwestycja ta bez wątpienia przyczyni się do rozwoju regionalnego, zacieśniając tym samym współpracę między dwoma sąsiadującymi regionami.

             

źródło: www.malopolska.pl