Zarząd Dróg Wojewódzich w Krakowie, ul.Głowackiego 56, 30-085 Kraków
A A A

O rozwoju turystyki rowerowej w Małopolsce rozmawiali przedstawiciele różnych instytucji na spotkaniu koordynacyjnym, które odbyło się 27 listopada 2019 r. w Krakowie. Według danych Europejskiej Federacji Cyklistów turystyka „cycle industry” to 655 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej i 44 mld rocznie z turystyki rowerowej. Małopolska realizuje obecnie największy w Polsce projekt budowy tras rowerowych VeloMałopolska.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji i środowiska rowerowego, m.in. Euroregionu Tatry (Szlak wokół Tatr), gmin tworzących ścieżkę rowerową wokół Jeziora Czorsztyńskiego oraz wzdłuż Doliny Popradu, Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Dróg Wojewódzkich, różnych departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialnych za m.in. rozwój turystyki w regionie, rozwój infrastruktury i transportu, wdrażanie Funduszy Europejskich (RPO, PROW, Interreg) oraz strategię województwa i przygotowanie nowych programów finansowanych ze środków unijnych.

Rozmawiano o wynikach badań podaży i popytu na turystykę rowerową, które wyraźnie wskazują na coraz większe zainteresowanie Małopolską jako destynacją dla uprawiania turystyki rowerowej. Jednocześnie należy wskazać na ewolucję oczekiwań polskich turystów rowerowych, którzy spodziewają się coraz wyższej jakości usług i standardu miejsc noclegowych.

Dyskutowano także o stanie realizacji VeloMałopolska i możliwościach zakończenia budowy sieci tras rowerowych w najbliższych latach i możliwości sfinansowania projektu ze środków unijnych. Poruszone tez wątki „trudnych” do budowy odcinków oraz możliwościach poprawy już istniejącej infrastruktury rowerowej.


Tabela prezentująca wartość projektów rowerowych z RPO WM


VeloMałopolska w liczbach:

  • przejezdnych jest ponad 550 km, z czego 340 km to odseparowane drogi rowerowe;
  • wybudowano już 6 dużych obiektów mostowych orz kilkanaście mniejszych, a w budowie lub przetargach jest kolejne 5 szt. dużych obiektów mostowych;
  • wybudowano już 20 nowych Miejsc Odpoczynku Rowerzystów, a kolejne są w trakcie budowy;
  • trasy VeloMałopolska stały się impulsem dla budowy nowych tras i szlaków rowerowych;
  • rocznie tylko po trasach VeloMałopolska porusza się 340 tys rowerzystów.


Mapa z przebiegiem VeloMałopolska pod koniec 2019 r.
Stan budowy VeloMałopolska pod koniec 2019 r.

narowery.visitmalopolska.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapy tras rowerowych serwisu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

             

źródło: www.malopolska.pl