Zarząd Dróg Wojewódzich w Krakowie, ul.Głowackiego 56, 30-085 Kraków
A A A

Rozpoczęły się prace przy budowie obwodnicy Tuchowa, w ciągu drogi wojewódzkiej 977. Na ten moment mieszkańcy Tuchowa czekali kilkadziesiąt lat. We wbiciu symbolicznej łopaty uczestniczył wicemarszałek Łukasz Smółka.

Na początku czerwca zostało wydane Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie przekazał wykonawcy plac budowy. Obwodnica będzie miała 2,7 km długości, trzy ronda, dwa wiadukty nad torami kolejowymi i ulicą Polną.

Już wkrótce w tym miejscu powstanie bezpieczna droga. Skończyli politycy, zaczęli inżynierowie. W Małopolsce nie zatrzymaliśmy żadnej inwestycji, dzięki czemu mieszkańcy naszego regionu mają pracę. Dziękuję radnym i samorządowcom tej i poprzednich kadencji za zaangażowanie w realizację obwodnicy Tuchowa - podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Trasa wyprowadzi ruch z centrum, którym teraz przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów dziennie. Niespełna trzykilometrowa droga jest jedną z najkrótszych i jednocześnie najdroższych obwodnic, bo kosztuje 63,5 mln zł. To za sprawą dodatkowych zabezpieczeń powodziowych i obejścia linii kolejowych. – Obwodnica Tuchowa i autostradowy zjazd w Mościcach są wiodącymi inwestycjami, o które zabiegaliśmy na przestrzeni lat. Tym bardziej życzę dużo wytrwałości wykonawcy i mieszkańcom, oczekującym na gotową drogę – zaznaczyła poseł RP Anna Pieczarka.

W ramach obwodnicy powstanie most nad Białą o długości ponad 300 metrów, oświetlenie drogi oraz kanalizacja deszczowa. Wzdłuż trasy zostaną wybudowane drogi serwisowe. Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Planowane oddanie inwestycji do użytkowania to połowa 2021 roku. – To jest trzecia inwestycja w ostatnich dwóch latach, po budowie mostu w Borusowej i zjeździe w Mościcach. Ten rejon jest kapitalnie skomunikowany ze wschodu na zachód. Bolączką był przejazd z północy na południe, ale już niebawem ten problem zostanie rozwiązany – zauważył senator RP Wiesław Krajewski. W podobnym tonie wypowiedział się senator RP Włodzimierz Bernacki. – Wreszcie wbiliśmy łopatę, oby determinacja wykonawcy spowodowała, że wszystko przebiegnie w terminie i fachowo. W wbiciu pierwszej łopaty uczestniczyli też poseł RP Piotr Sak oraz radni województwa małopolskiego: Anna Mikosz i Wojciech Skruch.

Całkowity koszt zadania wyniesie 63,5 mln zł. Prawie 49 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. 12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa małopolskiego, a 2,8 mln zł z budżetu gminy Tuchów.

źródło: www.malopolska.pl