Zarząd Dróg Wojewódzich w Krakowie, ul.Głowackiego 56, 30-085 Kraków
A A A

Kończy się budowa mostu w Borusowej, który łączy dwa brzegi Wisły oraz ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. 13 listopada odbyły się próby obciążeniowe mostu, w których uczestniczył wicemarszałek Łukasz Smółka, poseł na Sejm Wiesław Krajewski, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Dawid Gleń z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz Grzegorz Poprawa z Politechniki Śląskiej.

Nowy most, który już w Sylwestra zostanie otwarty dla podróżujących będzie częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc. Most przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców obu województw i przyspieszenia rozwoju gospodarczego okolicznych powiatów. To ułatwienie, na które od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego - powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Podczas dzisiejszych prób obciążeniowych konstrukcja mostu zachowywała się prawidłowo i zgodnie z założeniami. Dane, które były zbierane w trakcie dokonywania prób zostaną przekazane inżynierom, którzy dokonają ostatecznej analizy i oceny.

W najbliższych dniach Zarząd Dróg Wojewódzkich złoży wniosek do nadzoru budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie mostu.

Nowa przeprawa w Borusowej na DW 973 ma prawie 700 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstały chodniki i ścieżka rowerowa. Most łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Most w Borusowej ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców obu województw, ale także dla kierowców poruszających się tą trasą. Pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Wybudowany most na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw o usprawnienie komunikacji między regionami. To inwestycja niezwykle ważna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych, z czego 27 mln to środki, które przekazało Województwo Małopolskie.

źródło: www.malopolska.pl