Zarząd Dróg Wojewódzich w Krakowie, ul.Głowackiego 56, 30-085 Kraków
A A A

Podczas gospodarczej wizyty w regionie tarnowskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapoznał się ze stanem zaawansowania prac przy budowie obwodnicy Tuchowa, inwestycji prowadzonej przez województwo małopolskie. Ministrowi towarzyszyli m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Wojciech Skruch.

Obwodnica Tuchowa powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977. Będzie miała 2,7 km długości, trzy ronda oraz dwa wiadukty nad torami kolejowymi i ul. Polną. Budowany jest też most nad Białą o długości przeszło 300 m, a wzdłuż trasy urządzane są drogi serwisowe. Wykonane są dodatkowe zabezpieczenia powodziowe, obwodnica będzie oświetlona i będzie wyposażona w kanalizację deszczową. Inwestycja kosztująca 63,5 mln zł uzyskała dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

O budowie tej obwodnicy mówiło się przez wiele lat, ale ciągle występowały jakieś przeszkody. A na drogę, która wyprowadzi ruch samochodów z centrum miasteczka, z utęsknieniem czekają mieszkańcy tuchowskiej gminy.

Wicemarszałek Łukasz Smółka z dumą mówił, że po pierwszym wbiciu łopaty w maju 2020 roku prace ruszyły z impetem i to na całym odcinku.

W ekspresowym tempie powstaje bezpieczna droga o wysokich parametrach technicznych. Nie jest w żaden sposób zagrożony termin zakończenia inwestycji, który ustalony jest na koniec tego roku. Pokazujemy, że nasza zgodna współpraca z rządem, a także z samorządami lokalnymi przynosi dobre efekty, że w partnerstwie realizować możemy nawet trudne i skomplikowane przedsięwzięcia. Ważne dla nas jest również to, że pandemia koronawirusa nie zatrzymała inwestycji drogowych, a dzięki nim możliwe było utrzymywanie miejsc pracy - stwierdził wicemarszałek Łukasz Smółka.

Minister Andrzej Adamczyk gratulował samorządowi województwa małopolskiego tak sprawnej realizacji tej inwestycji.

Obecny zarząd województwa robi to, o czym poprzednie zarządy tylko mówiły. Każda obwodnica to ulga dla miasta, ale w tym przypadku ważne jest również, że droga pełnić będzie dodatkowo funkcję przeciwpowodziową i chronić domy mieszkańców przed zalaniem przez rzekę Białą. Raz jeszcze gratuluję tak dobrze prowadzonej budowy - podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Na wizytacji terenu budowy obwodnicy Tuchowa obecni byli także posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko i Wiesław Krajewski, wicewojewoda Ryszard Pagacz, starosta tarnowski Roman Łucarz i burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

       

źródło: www.malopolska.pl