Województwo Małopolskie Województwo Małopolskie Unia Europejska Unia Europejska

VeloDunajec ponownie doceniona

Tym razem trasa otrzymała wyróżnienie kapituły powołanej przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w skład której wchodzą wybitni eksperci z zakresu turystyki i marketingu. To kolejny sukces tej trasy. W 2020 r. w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski trasa została uznana za „Najciekawszy szlak turystyczny”. Wyróżnienie podczas wczorajszego finału XIX edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2022 w imieniu Zarządu Województwa odebrał Grzegorz Biedroń – radny województwa i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Ale to nie jedyny produkt turystyczny z Małopolski, który zyskał uznanie kapituły. Podczas wczorajszej gali finałowej certyfikat POT otrzymała Energylandia – Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze.

VeloDunajec to jedna z 8 tras rowerowych budowanych w ramach projektu VeloMałopolska. Trasa zaczyna się w Zakopanem, a kończy w Wietrzychowicach, gdzie Dunajec wpada do Wisły. Przejezdne jest już prawie 80% z 237 km. Dla brakujących części przygotowano propozycje objazdów.

Jesteśmy dumni z tego, że turyści i rowerowi eksperci doceniają zaangażowanie Małopolski w budowę dobrej infrastruktury rowerowej. Jednocześnie mamy apetyt na więcej. VeloDunajec to najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce i gdy tylko uda nam się zakończyć prace na wszystkich jej odcinkach na pewno zdobędzie europejskie laury – mówi Iwona Gibas z zarządu.

Nie tylko infrastruktura

O popularności trasy wśród rowerzystów zdecydowała nie tylko doskonała infrastruktura – płaskie, asfaltowe drogi w dużej części odseparowane od ruchu samochodowego lub z dopuszczonym niewielkim lokalnym ruchem. Trasa VeloDunajec to doskonała okazja na poznanie najpiękniejszych miejsc w Małopolsce. Cudowne widoki na Tatry czy Pieniny, zabytkowa drewniana architektura, szlacheckie dworki i tajemnicze zamki – to wszystko czeka na podróżujących trasą rowerzystów.

Łatwy dojazd

Na południu VeloDunajec łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr, od Starego Sącza do Ostrowa ma wspólny przebieg z VeloNatura/EuroVelo11 a na północy spotyka się z Wiślaną Trasą Rowerową. Trasa przebiega przez większe miasta w regionie: Zakopane, Nowy Targ, Stary i Nowy Sącz czy Tarnów – łatwo tu więc dotrzeć również koleją.

Wirtualna podróż

Zimowa aura nie sprzyja długim rowerowym wyprawom, ale dla wszystkich, którzy już teraz szukają inspiracji na wiosenne podróże przygotowano wirtualną wycieczkę po trasie VeloDunajec (link do spaceru).

Szczegółowe mapy online i przewodniki pomocne w podróży można znaleźć w regionalnym serwisie poświęconym turystyce rowerowej: narowery.visitmalopolska.pl.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom

Podróżowanie po Małopolsce na rowerze ułatwiają Miejsca Przyjazne Rowerzystów. Warto już teraz zapoznać się z ich ofertą i udogodnieniami jakie mają dla rowerzystów. Takich obiektów jest w Małopolsce aż 200, są wśród nich obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne, atrakcje turystyczne i inne punkty usługowe.

źródło: www.malopolska.pl