Województwo Małopolskie Województwo Małopolskie Unia Europejska Unia Europejska

Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda

Długo wyczekiwane nowe rondo na skrzyżowaniu dróg wojewódzkiej nr 964 i powiatowej nr 1419 K w miejscowości Wał-Ruda w gminie Radłów poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Ma zmniejszyć liczbę punktów kolizji, poprawić widoczność na drodze i spowolnić ruch pojazdów dojeżdżających do skrzyżowania.

Symbolicznego wbicia łopaty pod inwestycję dokonali parlamentarzyści: Anna Pieczarka, Józefa Szczurek Żelazko i Piotr Sak, członkowie zarządu województwa: wicemarszałek Józef Gawron i Marta Malec-Lech, radna województwa Anna Mikosz oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich, powiatu tarnowskiego i gminy Radłów.

Starania tej gminy o zabezpieczenie ruchliwego skrzyżowania trwały od 2011 roku. Wyszliśmy temu naprzeciw, żeby poprawić bezpieczeństwo zarówno mieszkańców gminy Radłów, jak i turystów i pielgrzymów odwiedzających to miejsce. Dziękuję za dobrą współpracę władzom powiatu tarnowskiego i gminy Radłów, które przekazały działki pod tę inwestycję – mówi Marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Skrzyżowanie DW 964 z DP 1419K jest newralgiczne ze względu na to, że każdego miesiąca tysiące pielgrzymów korzysta z tego skrzyżowania w drodze na Szlak Męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny w Wał-Rudzie. Na co dzień ruch wzmagają także przejeżdżające do pobliskiej żwirowni samochody czy korzystające z drogi wojewódzkiej autokary.

To nie zły stan techniczny tego skrzyżowania spowodował, że konieczna jest przebudowa. W tym miejscu była duża ilość kolizji spowodowana ograniczoną widocznością i dużym natężeniem ruchu. Cieszę się, że już niedługo mieszkańcy gminy będą mogli czuć się bezpiecznie – mówił wicemarszałek Józef Gawron.

To dzięki dobrej współpracy województwa, powiatu i gminy możemy rozpocząć dzisiaj tę inwestycję. To sukces nas wszystkich, który w pełni będziemy świętować już w listopadzie – dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

W ramach inwestycji oprócz przebudowy skrzyżowania na ruch okrężny, zrealizowana zostanie także budowa chodnika, zatok autobusowych i oświetlenia ulicznego w tym miejscu. Zmianie lokalizacji ulegnie przylegająca bezpośrednio do skrzyżowania kamienna kapliczka z krzyżem z 1883 r. Przy tej okazji zabytek przejdzie niezbędne prace konserwatorskie.

Nowe rondo będzie gotowe jeszcze w tym roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 8 mln 100 tys. zł.

źródło: www.malopolska.pl

Galeria

Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 1 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 2 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 3 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 4 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 5 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 6 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 7 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 8 Mieszkańcy Wał-Rudy doczekają się ronda - zdjęcie w galerii nr 9