Województwo Małopolskie Województwo Małopolskie Unia Europejska Unia Europejska

Nowa wersja aplikacji iMKA już dostępna

Aplikacja iMKA 2.0 jest elementem systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Nowa wersja aplikacji zrealizowana została zgodnie z koncepcją MaaS (Mobility as a service) czyli mobilności jako usługi.

W ramach prac związanych z rozbudową systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna uruchomiono nową wersję aplikacji mobilnej iMKA. iMKA 2.0 jest bardzo nowoczesnym narzędziem, w którym jest dostępny m.in. „planer podróży” umożliwiający zaplanowanie podróży i zakup biletu bezpośrednio w aplikacji. Kolejną nowością to interaktywna mapa, na której w czasie rzeczywistym wyświetlane są lokalizację pociągów, autobusów oraz tramwajów, wraz z rozkładami jazdy dla tych pojazdów – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Aplikacja iMKA 2.0 po rozbudowie oferuje komplementarne usługi w postaci jednorazowych oraz okresowych biletów: kolejowych (Koleje Małopolskie, POLREGIO), komunikacji miejskiej w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Miechowie, Oświęcimiu, Zakopanem, Nowym Targu oraz Autobusowych Linii Dowozowych. Aplikacja oferuje również bilety w formie zintegrowanej (Kolej + Komunikacja Miejska w Krakowie i/lub Tarnowie). W aplikacji iMKA 2.0 dostępne są również usługi subskrypcyjne takiej jak bilet KMK 5+1.

W aplikacji dostępne są teraz usługi związane z strefami płatnego parkowania, użytkownicy otrzymują możliwość wnoszenia opłat za korzystanie ze stref w trzech modelach tj. na czas, za kwotę oraz start stop. Aplikacja udostępnia informacje o ilości wolnych miejsc na parkingach działających w systemie Park&Ride na terenie Małopolski, w tym w Krakowie – umożliwia też nawigowanie do tych obiektów.

Jednym z innowacyjnych rozwiązań w nowej wersji aplikacji to profile – jest to narzędzie, które umożliwia tworzenie profili transportowych dopasowanych do potrzeb użytkowników poprzez definiowanie właściwych ulg w poszczególnych systemach transportowych dla siebie oraz członków rodziny. Dzięki profilom w znacznym stopniu przyspieszono i usprawniono proces zakupowy w aplikacji. W aplikacji dostępne są również nowoczesne metody płatności za usługi takie ApplePay, GooglePay czy podłączenie kart kredytowych. Aplikacja iMKA 2.0 pozwala na precyzyjne wskazanie metody płatności dla poszczególnych typów usług.

Aplikacja iMKA 2.0 posiada innowacyjne narzędzia przeznaczone do obsługi taryf przystankowych/odległościowych/dynamicznych. Aplikacja współpracuje z urządzeniami IoT (internet rzeczy) oraz korzysta z nowoczesnych usług dzięki czemu możliwa jest całkowita automatyzacja procesu podróży w modelu uwzględniającym rozliczenie na podstawie przejechanej odległości lub ilości przejechanych przystanków.

iMKA 2.0 jest zintegrowana z systemem Karta Krakowska, dzięki czemu mieszkańcy posiadają możliwość korzystania z preferencyjnych cen biletów okresowych a niebawem również cen za opłaty za postój w strefach płatnego parkowania.

Kolejna innowacja jaką udostępnia iMKA 2.0 to możliwość pozyskania bezpłatnych biletów. Jest to narzędzie przeznaczone do promocji usług transportowych i wydarzeń w Małopolsce.

Nowa wersja aplikacji umożliwia teraz korzystanie z usług również bez konieczności rejestracji w systemie Małopolska Karta Aglomeracyjna iMKA została wzbogacona w wersję lite, którą wymaga jedynie szybkiej aktywacji. Nowa iMKA dostępna jest również na smartwatche, na których można wyświetlać bilety do kontroli, odbierać powiadomienia czy korzystać z wspomnianych taryf odległościowych i przystankowych.

źródło: www.malopolska.pl

Galeria

Nowa wersja aplikacji iMKA już dostępna - zdjęcie w galerii nr 1 Nowa wersja aplikacji iMKA już dostępna - zdjęcie w galerii nr 2 Nowa wersja aplikacji iMKA już dostępna - zdjęcie w galerii nr 3 Nowa wersja aplikacji iMKA już dostępna - zdjęcie w galerii nr 4