Województwo Małopolskie Województwo Małopolskie Unia Europejska Unia Europejska

Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce

Wierzchosławicach wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron wzięli udział w próbach obciążeniowych nowego mostu na Dunajcu. Jest to najdłuższy most w Małopolsce, a jego budowa była możliwa dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.

Nowy most na Dunajcu ma ponad 800 metrów długości, co czyni go jednym z najdłuższych w kraju. Realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 144 mln zł. Dzięki przeprawie przedsiębiorcy będą teraz chętniej inwestować w Tarnowie i okolicach – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Most w Wierzchosławicach posiada też najdłuższe przęsło mierzące aż 185 metrów i pozwoli kierowcom szybko dostać się z autostrady A4 do Tarnowa i okolic. Dzisiaj przeprowadzono testy obciążeniowe statyczne i dynamiczne mostu przy udziale ciężarówek ważących 400 ton i specjalnych czujników, które mierzą każde drgnięcie.

To przełomowy moment. Próby obciążeniowe przeprawy mostowej na Dunajcu to taki moment, kiedy będzie już tylko dobrze. Finisz jest bliski, wszystko wskazuje na to, że konstrukcja jest dobrze wykonana i łącznie z połączeniem komunikacyjnym do strefy aktywności gospodarczej jest inwestycją, na którą czekali wszyscy mieszkańcy Tarnowa oraz przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w strefie – podkreśla wicemarszałek Józef Gawron.

Most powstał w sąsiedztwie oddanej do użytku w ubiegłym roku przeprawy w Ostrowie i ma połączyć zachodnią część Tarnowa z węzłem autostradowym Tarnów-Mościce. Pozwoli to ominąć wąskie drogi biegnące między domami w Ostrowie. Prace przy przeprawie zmierzają ku końcowi, a kierowcy będą mogli korzystać z nowej przeprawy już pod koniec roku.

Całkowita wartość tej inwestycji to blisko 167 mln, z czego ponad 144 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Część środków pochodzi też z dotacji celowej udzielonej przez: Miasto Tarnów – 6 mln zł, Powiat Tarnowski – 1 mln zł i Gminę Wierzchosławice – 100 tys zł.

Zadanie obejmuje:

  • budowę łącznicy o długości 2,6 km (w tym ok. 500 m na terenie m. Tarnów),
  • budowę mostu na rzece Dunajec o długości ok. 815 m,
  • budowę skrzyżowania z drogą powiatową,
  • budowę skrzyżowania z drogą gminną,
  • budowę ciągu pieszo – rowerowego na całej długości zakresu (łącznie z obiektem mostowym),
  • budowę oświetlenia całego zakresu łącznicy wraz z obiektem mostowym.

Termin zakończenia inwestycji jest planowany na 30 listopada 2023 roku.

źródło: www.malopolska.pl

Galeria

Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 1 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 2 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 3 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 4 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 5 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 6 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 7 Próby obciążeniowe najdłuższego mostu w Małopolsce - zdjęcie w galerii nr 8