Województwo Małopolskie Województwo Małopolskie Unia Europejska Unia Europejska

Tuchów ma swoją obwodnicę

Nowo powstała arteria pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości, usprawniając jej system komunikacyjny oraz poprawi dostęp do stref aktywności gospodarczej województwa małopolskiego.

Uroczystego otwarcia obiektu dokonał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski w towarzystwie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i członków Zarządu – wicemarszałków Józefa Gawrona i Marty Malec-Lech. W wydarzeniu wzięli także udział Radni Województwa – wiceprzewodniczący sejmiku Wojciech Skruch, Anna Mikosz i Piotr Dziurdzia, posłowie i samorządowcy.

W sposób szczególny chciałabym dziś podziękować za obecność Panu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, ale nie tylko za to. Pan minister jest najdłużej urzędującym ministrem konstytucyjnym i to widać. Polska zamieniła się w jeden wielki plac budowy i za to też w imieniu województwa małopolskiego chciałem panu podziękować. Nie było jeszcze w historii Polski od ’89 roku ministra, który tak wiele by robił jeśli chodzi o rozwój infrastruktury, nie tylko drogowej ale również kolejowej. To nie są tylko moje spostrzeżenia, ale także tych, którzy nie zawsze zgadzają się z nami, czyli opozycji. To jest wielki powód do dumy, że Małopolanin potrafi tak wiele zrobić dla swojego kraju – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek podziękował także ministrowi Adamczykowi za szybkie i ważne decyzje, jakie minister podjął w kontekście kluczowych inwestycji drogowych dotyczących Igrzysk Europejskich. Jak podkreślił, bez tych decyzji organizacja przyszłorocznych igrzysk byłaby mocno zagrożona. Marszałek podziękował także wszystkim osobom, które przyczyniły się do budowy nowo powstałej obwodnicy: członkom zarządu województwa małopolskiego, posłom, pracownikom ZDW, inżynierom i budowlańcom.

Minister Andrzej Adamczyk dziękował za współpracę swoim współpracownikom, inżynierom, kolejarzom i wszystkim realizującym inwestycje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy przyczynili się do powstania obwodnicy Tuchowa. Zwrócił także uwagę, że sukces był możliwy dzięki dobrej współpracy rządu i samorządu.

Nie byłoby również sukcesu, gdyby nie odważni samorządowcy, stale to podkreślam: odważni panie i panowie burmistrzowie, wójtowie, starostowie, radni wszystkich poziomów samorządów – to oni podejmują jakże ważne, trudne decyzje. Gdyby nie odważni samorządowcy, nie mielibyśmy dzisiaj ponad 12 tys. budów na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, dofinansowywanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nie mielibyśmy 16,5 tys km tychże dróg – budowanych i przebudowywanych. Ta inicjatywa rządu Prawa i Sprawiedliwości, rządu który podjął decyzję o wsparciu inwestycji lokalnych, inwestycji prowadzonych przez samorządy, zostałaby tylko decyzją, gdyby nie dobra współpraca samorządu i rządu. Panu marszałkowi Kozłowskiemu i jego zarządowi, radnym takiej odwagi inwestycyjnej nigdy nie brakowało, a miejsce w którym jesteśmy, jest potwierdzeniem tego, że samorządy mogą ze sobą znakomicie współpracować i realizować tego typu inwestycje – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk zwrócił również uwagę na rządowy Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030 i program ponad 50 obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich, dofinansowywanych z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Przed nami jeszcze wiele projektów, ponieważ postawiliśmy przede wszystkim na działania podnoszące bezpieczeństwo na drogach. W efekcie dobrej współpracy parlamentarzystów i samorządowców beneficjentami tych wszystkich naszych starań są mieszkańcy, w tym mieszkańcy tego regionu, którzy będą korzystali z obwodnicy Tuchowa, ale także mieszkańcy wielu innych miast.

Nowa obwodnica ma 2,7 km długości i przebiega po wschodniej stronie Tuchowa. W jej ciągu zostały wykonane 3 ronda i 3 mosty, w tym jeden kolejowy. Inwestycja obejmowała także budowę dróg serwisowych, oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej.

DW 977 jest główną arterią komunikacyjną w południowo-wschodniej Małopolsce, przez którą przebiega ruch w kierunku Tarnowa, w tym także autostrady A4, Gorlic i na Słowację. Średnie dobowe natężenie ruchu na w 2020 r. wynosiło tu ponad 12 tysięcy pojazdów na dobę.

Inwestycja poprawi dostępność do sieci drogowej w regionie oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Koszt budowy obwodnicy Tuchowa wraz z dokumentacją projektową to ponad 57,5 mln złotych, z czego 46,5 mln złotych stanowi dofinansowanie z UE.

Warto dodać, że to nie jedyna inwestycja drogowa realizowana przez samorząd województwa w regionie tarnowskim. Obecnie w trakcie realizacji jest budowa połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze SAG w Tarnowie oraz rozbudowa DW 973 Żabno-Kozłów – na łączną kwotę 191 mln złotych.

W trakcie opracowywania koncepcji są także: budowa obwodnic Wierzchosławic i Łętowic, Żabna oraz Lisiej Góry, a także przebudowa odcinków dróg wojewódzkich w miejscowościach Wał-Ruda, Wierzchosławice i w gminie Gręboszów.

źródło: www.malopolska.pl

Galeria

Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 1 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 2 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 3 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 4 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 5 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 6 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 7 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 8 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 9 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 10 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 11 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 12 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 13 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 14 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 15 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 16 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 17 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 18 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 19 Tuchów ma swoją obwodnicę - zdjęcie w galerii nr 20