Województwo Małopolskie Województwo Małopolskie Unia Europejska Unia Europejska

Z myślą o rowerzystach

W Małopolsce powstanie kolejny 20 km odcinek trasy rowerowej VeloSkawa, który połączy Podolsze, w gminie Zator i Łączany, w gminie Brzeźnica. Będzie to prawdziwa gratka nie tylko dla niedzielnych rowerzystów i rodzin z dziećmi, ale dla wszystkich, dla których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością. O budowie nowego odcinka trasy rowerowej VeloSkawa mówiła podczas konferencji prasowej Iwona Gibas z zarządu województwa.

W wydarzeniu wzięli również udział m.in.: radny województwa Rafał Stuglik, Katarzyna Węgrzyn-Madeja dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich i Piotr Polanek dyrektor Departamentu Turystyki UMWM.

Już niebawem na terenie trzech gmin: Zator, Spytkowice i Brzeźnica powstanie nowy odcinek trasy rowerowej VeloSkawa, która jest jedną z ośmiu tras, wchodzących w skład VeloMalopolska.

Małopolska to prawdziwy raj dla cyklistów – nie tylko ze względu na krajobraz i liczbę atrakcji turystycznych, ale również ze względu na rozbudowaną infrastrukturę rowerową. Dzięki nowoczesnej sieci tras VeloMałopolska można bez większych przeszkód przejechać województwo wzdłuż i wszerz – zarówno z zachodu na wschód, jak i z południa na północ – mówiła Iwona Gibas.

– Teraz, dzięki kolejnej inwestycji, czyli budowie nowego odcinka trasy VeloSkawa będzie można aktywnie spędzać czas i podziwiać malownicze zakątki naszego regionu położone w powiecie oświęcimskim i wadowickim – dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Turyści odwiedzający Małopolskę Zachodnią będą mogli nie tylko skorzystać z nowoczesnej ścieżki rowerowej, spełniającej najwyższe europejskie standardy, ale będą mogli także odwiedzić Energylandię, Dolinę Karpia, parki w Inwałdzie, Wadowice, Zamek Lipowiec czy Muzeum w Wygiełzowie. Ponadto doskonała infrastruktura komunikacyjna, a mianowicie połączenia kolejowe, między Oświęcimiem a Krakowem ułatwi turystom dotarcie do tej ścieżki – podkreśliła Iwona Gibas.

Odcinek, który łączy Podolsze z Łączanami, czyli odcinek między powiatem oświęcimskim a wadowickim jest położony w bardzo atrakcyjnym miejscu. Ta ścieżka jest częścią większej trasy, liczącej 50 km i biegnie od Podolsza do zapory w Świnnej Porębie na jeziorze Mucharskim. W tej chwili mamy już ukończony 6 km odcinek i widzimy spore zainteresowanie. Dzięki niemu można podziwiać piękne zakątki Beskidu Małego, uroki Doliny Skawy, ale również udać się do pobliskich Wadowic, związanych z osobą św. Jana Pawła II – zaznaczył radny Rafał Stuglik.

Cieszę się, że inwestycja ta wpisuje się w katalog inwestycji realizowanych przez samorząd województwa małopolskiego, które umożliwiają mieszkańcom aktywne spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oprócz ścieżek rowerowych oddaliśmy do użytku wiele takich obiektów jak m.in. tężnie solankowe, boiska sportowe czy siłownie na świeżym powietrzu – dodał radny Stuglik.

Trasa nowego odcinka przebiegać będzie po prawym wale przeciwpowodziowym Wisły oraz prawym i lewym wale potoku Spytkowickiego, pomiędzy którymi powstanie nowa kładka pieszo – rowerowa o długości 14 m. W ramach tej inwestycji zaplanowano również wprowadzenie projektu stałej organizacji ruchu i montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz oznakowanie trasy rowerowej, jako szlaku turystycznego, na odcinku o łącznej długości ok. 20 km.

Termin realizacji zadania wynosi 18 miesięcy. Koszt tej inwestycji to blisko 17 mln złotych.

Przypomnijmy, że VeloMałopolska to największa w Polsce sieć długodystansowych tras rowerowych. Docelowo rowerzyści będą mogli skorzystać z prawie 1000 kilometrów dobrze oznakowanych tras o europejskim standardzie, które połączą najciekawsze turystycznie i przyrodniczo miejsca w regionie. Już teraz do dyspozycji cyklistów jest ponad 650 km tras VeloMałopolska.

źródło: www.malopolska.pl

Galeria

Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 1 Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 2 Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 3 Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 4 Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 5 Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 6 Z myślą o rowerzystach - zdjęcie w galerii nr 7