Budowa trasy rowerowej VeloRaba wraz z kładką nad rzeką Raba na terenie gminy Myślenice


Informacje ogólne
Wartość projektu: 7 712 678 PLN
Wartość dofinansowania UE: 6 555 777 PLN (85% całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu)
Wartość dofinansowania budżetu państwa: 385 634 PLN (5% całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu)
UCHWAŁA Nr 491/25 ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 11 marca 2025 roku w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu Projektu, dla którego Beneficjentem jest Województwo Małopolskie pt. „Budowa trasy rowerowej VeloRaba wraz z kładką nad rzeką Raba na terenie gminy Myslenice” w ramach Priorytetu 5 Fundusze europejskie wspierające infrastrukturę społeczną, Działanie 5.19 Regionalne ścieżki rowerowe VeloMałopolska, Typ projektu A. Regionalne ścieżki rowerowe VeloMałopolska, Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027
Okres realizacji Projektu:
rozpoczęcie –16 grudzień 2024 roku
zakończenie – 30 kwiecień 2026 roku
Ogólna charakterystyka projektu
Budowa trasy rowerowej VeloRaba wraz z oznakowaniem na odcinku zlokalizowanym na terenie gminy Myślenice o długości ok 0,5 km od km 49+900 do km 50+398 w tym wraz z budową kładki pieszo-rowerowej o długości ok 172,44 nad rzeką Raba w miejscowości Myślenice oraz oznakowanie trasy rowerowej jako szlaku turystycznego o łącznej długości 4,4 km od km 45+500 do km 49+900 w miejscowości Myślenice. Początek wprowadzenia docelowej organizacji ruchu dla trasy VeloRaba w rejonie parkingu „Małpi Gaj” przy ul. Parkowej w Myślenicach, koniec natomiast w rejonie mostu w ciągu DP K1928 Myślenice-Wiśniowa.
Cele projektu
Głównym celem projektu jest stworzenie spójnej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim, która przyczyni się do wzbogacenia kompleksowej oferty turystycznej regionu. Projekt stanowi element sieci głównych tras rowerowych w Województwie Małopolskim. Sieć ta została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić turystom rowerowym przemieszczanie się na znaczne odległości (wycieczki wielodniowe), korzystając z komfortowych, przemyślanych i spełniających wysokie standardy projektowe tras. Jest to również doskonała oferta skierowana do rodzin z dziećmi i wszystkich użytkowników, którzy cenią sobie poruszanie się ciągami odseparowanymi od ruchu samochodowego (lub ze znikomym ruchem), jednoznacznie oznakowanymi, prowadzonymi w ciekawym i malowniczym otoczeniu.
Cele szczegółowe obejmują:
- Rozwój oferty turystyczno – rekreacyjnej w regionie
- Konsekwentna rozbudowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim przyczynia się do rozwoju oferty turystycznej oraz rekreacyjnej regionu. Jest to niezmiernie ważny element w budowaniu silnej pozycji regionu. Bogata baza turystyczna i rekreacyjna zachęca turystów do odwiedzenia regionu lub do pozostania na jego terenie dłużej.
- Rozwój przedsiębiorczości w regionie.
- Konsekwentna rozbudowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim przyczynia się do rozwoju oferty turystycznej oraz rekreacyjnej regionu. Wzdłuż tras rowerowych coraz częściej pojawiają się lokale usługowe z ofertą skierowaną do użytkowników tras. Tym samym wspierany jest rozwój gospodarczy regionu oraz wspomagana jest aktywizacja zawodowa mieszkańców.
- Stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków dla uprawiania aktywnego wypoczynku.
- Biorąc pod uwagę narastający problem chorób cywilizacyjnych (otyłość, nadwaga, wielochorobowość związana z siedzącym trybem życia) tworzenie infrastruktury dla aktywnego spędzania czasu jest koniecznym kierunkiem polityki regionu.
Odbiorcy projektu
Projekt skierowany jest wszystkich użytkowników tras rowerowych w południowej Małopolsce. Dotyczy to zarówno mieszkańców południowej jak i szerzej części Małopolski, turystów krajowych jak i zagranicznych odwiedzających ten region. Grupy odbiorców oferty turystyczno – rekreacyjnej są bardzo liczne i zróżnicowane. Wskazuje to na potrzebę rozbudowy infrastruktury turystycznej, której jakość będzie odpowiadała na potrzeby korzystających z niej odbiorców.